fbpx

Si të bësh një gjumë të qetë përpara ditës së dasmës..

Si të bësh një gjumë të qetë përpara ditës së dasmës..

Si të bësh një gjumë të qetë përpara ditës së dasmës..

Versioni Audio

Ekzistojnë kaq shumë vendime që duhet të merrni përpara dasmës.

Të bësh skemen e tavolinave, të kujdesësh për lulet, të ftuarit. I gjithë ky stres i akomuluar të lë zgjuar tërë natën.

Fatkeqësisht, mungesa e gjumit për shkak të stresit mund të shkaktojë tension në jetën tuaj në çift dhe e bën planifikimin e dasmës të bezdisshëm.

Mund tju pengojë ta shijoni këtë moment kaq special në jetën tuaj.

Edhe në rastin kur stresi shkakton mungesën e gjumit ose e kunderta, ti je më e ndjeshme dhe emocionale.

Duke u fokusuar në faktin se mund të flesh më tepër dhe duke përdorur teknikat për menaxhimin e stresit, ti i ofron vetes një shanc të mirë për ta shijuar këtë ditë kaq special të jetës.

Gjumi i mirë fillon nga një dhomë gjumi dedikuar vetëm gjumit.

Një hapësirë të cilën ti e ndan me të tjerë gjatë ditës, si psh. zyra, palestra i dërgon trurit sinjale të gabuara, duke e pasur kështu më të vështirë gjumin e natës.

Gjithçka duke nisur që nga ndriçimi deri tek dekori, mund tju bëj të ndiheni më të qetë dhe të relaksuar pasi ndikon në aftësinë tuaj për të fjetur.

Të qenurit i përpiktë është çelësi.

Mund ti japësh vetës një mundësi për një gjumë të thellë dhe të qetë duke e programuar atë. Përpiqu të shkosh në shtrat çdo natë në të njëjtën orë, mandje edhe fundjavave.

Duke ndjekur një regjim, trupi yt çliron automatikisht hormonet e gjumit ekzaktësisht në të njejtën orë çdo natë.

Praktiko gjithashtu një rutinë relaksi, në mënyrë që të sinjalizosh trurin tënd se është moment i gjumit.

Përfshij në këtë aktivitet të përditshëm, leximin e një libri, praktikimin e meditimit ose yoga. Përpiqu ti kushtosh kohë kësaj rutine dhe hiq nga zakoni përdorimin e celularit ose çdo lloj pajisje e cila lëshon dritë blu, pasi kjo pengon hormone e gjumit të aktivizohen.

Gjithashtu kafeina, mund të jetë një shkaktar i pagjumësisë, përpiqu ta minimizosh konsumin e kafes të paktën 4 orë përpara se të shkosh në shtrat.

Krijo një ambjen të përshtatshëm në dhomën e gjumit pasi kjo ndihmon shumë. Duke krijuar errësirë të plotë, qetësi dhe temperaturën ideale e cila duhet të jetë e fresket. Përdor esenca aromatike si Levander, bergamon, dhe kamomil pasi të relaksojnë.

Pasi të fokusohesh në manaxhimin e stresit duke krijuar zakone të reja për gjumin, do kesh mundësinë ta shijosh më shumë planifikimine ditës tëndë speciale.

Cilën teknikë mendon se mund ta përfshish edhe ti në zakoniet e tua?

Mos hezito të shkruash, pasi mund të inspirosh me mendimin tënd.

E RËNDËSIHME: Ndaje mendimin tënd tek komentet. Çdo link apo shpërndarje video, ka gjasa të fshihen.

Faleminderit shumë që je këtu dhe po lexon, komenton dhe përhap fjalën. Ti e bën këtë hapësirë online një nga platformat më inspiruese dhe pozitive në vend.

Shpërndaje me miqtë nëse mendon se do ti ndihmoje.

Kisilda S..

Ky artikull është postuar në Blog. Shenjoni linkun.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj e email-it nuk do të publikohet. Fushat e kërkuara janë shënuar *

Independently verified
10 reviews